Besplatna dostava

za cijelu Hrvatsku

Besplatni testeri

uz svaku narudžbu

20,000 kupaca

kvaliteta, sigurnost, privatnost

Niske cijene

vrijedi za sve proizvode

Fibrinogen

Fibrinogen

Struktura i funkcija fibrinogena

Fibrinogen je glikoprotein koji igra ključnu ulogu u zgrušavanju krvi i čini jedan od osnovnih faktora koagulacije. Molekula fibrinogena je topiva u krvnoj plazmi i proizvodi se u jetri. Strukturalno, on je heksamer sastavljen od dva seta tri lanca: Aα, Bβ i γ, koji su povezani disulfidnim vezama. Svaki od ovih lanaca je kodiran odvojenim genom, što omogućava složenu regulaciju sinteze i izražavanja. Molekula ovog proteina ključna za zgrušavanje krvi je simetrična s centralnim E-dijelom i dva vanjska D-dijela te je prepoznatljiva po svojoj visokoj molekularnoj masi od približno 340 kDa.

Funkcija ove ključne komponente krvne plazme je višestruka: osim što je ključan za zgrušavanje krvi, sudjeluje i u procesima poput ranjenja, upale i angiogeneze.

U procesu zgrušavanja, ovaj protein djeluje kao prethodnica fibrina. Nakon aktivacije serinske proteaze trombinom, ovaj protein u krvnoj plazmi se pretvara u fibrin, koji zatim formira stabilnu mrežu ili ugrušak kroz stvaranje međumolekulskih veza. Ova mreža služi kao osnova za formiranje hemostatskog čepa koji zaustavlja krvarenje.

Promjene u koncentraciji i funkciji ovog ključnog proteina zgrušavanja krvi mogu utjecati na sklonost pojedinca ka trombozi ili krvarenju. Normalne vrijednosti ovog koagulacijskog proteina u plazmi kreću se od 1,5 do 4,0 g/L, a promjene u ovim vrijednostima mogu biti pokazatelj različitih stanja i bolesti. Zbog njegove centralne uloge u hemostazi, koncentracija fibrinogena se često mjeri kao dio koagulacijskog testiranja kako bi se procijenilo stanje zgrušavanja kod pacijenata.

Uloga fibrinogena u zgrušavanju krvi

Fibrinogen je ključna komponenta koagulacijskog kaskade koji je odgovoran za zgrušavanje krvi, proces koji je vitalan za zaustavljanje krvarenja nakon ozljede. Kada dođe do oštećenja krvne žile, tijelo pokreće niz reakcija kako bi formiralo krvni ugrušak i spriječilo daljnji gubitak krvi. U ovom procesu, enzim trombin igra presudnu ulogu kada pretvara fibrinogen u neotopivi fibrin, koji se zatim taloži i prepleće, stvarajući stabilnu mrežastu strukturu ugruška. Ova mreža služi kao okvir za agregaciju trombocita i druge stanične elemente krvi, čime se formira konačni tromb ili krvni ugrušak.

Proces pretvorbe ove tvari u fibrin je reguliran i precizan, jer bilo kakvo nekontrolirano stvaranje ugrušaka može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput tromboze. Kada se pokrene proces zgrušavanja, konformacijske promjene unutar molekule koja je preteča fibrina dovedu do otkrivanja područja na kojima monomeri fibrina mogu međusobno stupiti u reakciju.

Ovi međumolekularni kontakti omogućuju formiranje dugih niti fibrina koje se prepliću i stvaraju tromb. Djelovanjem faktora XIII, koji je enzim koagulacijskog sustava, niti fibrina se učvršćuju i stabiliziraju putem stvaranja kovalentnih veza. Na taj način fibrinski ugrušak postaje otporniji na mehaničke sile te efikasno obavlja svoju funkciju zaustavljanja krvarenja.

Osim što sudjeluje u primarnoj hemostazi, ovaj ključni protein ima ulogu i u sekundarnoj hemostazi koja osigurava dugotrajno zapečaćenje oštećenja krvne žile. Ugrušak od fibrina važan je i za procese popravka tkiva, jer služi kao privremeni matriks za migraciju i proliferaciju stanica uključenih u regeneraciju. Taj protein ne samo da ima ključnu ulogu u zaustavljanju krvarenja, već i u procesima ozdravljenja i obnove oštećenih tkiva.

Poremećaji povezani s fibrinogenom

Poremećaji povezani s fibrinogenom mogu biti brojni i manifestiraju se u različitim oblicima, uključujući kako kongenitalne, tako i stečene uvjete. Kod kongenitalnih poremećaja, mogući su deficiti u količini ili funkcionalnosti fibrinogena, što može rezultirati stanjima poput afibrinogenemije, hipofibrinogenemije ili disfibrinogenemije. Afibrinogenemija označava potpuni nedostatak ključnog proteina za zgrušavanje u plazmi i uzrokuje ozbiljne probleme s koagulacijom krvi, dok hipofibrinogenemija opisuje stanje u kojem je koncentracija tog istog proteina znatno smanjena. Disfibrinogenemija se odnosi na prisutnost proteina odgovornog za zgrušavanje krvi koji je strukturalno ili funkcionalno nenormalan, što može dovesti do neadekvatne formacije ugruška iako je koncentracija tog proteina unutar normalnog raspona.

Stečeni poremećaji koji utječu na ključni protein ugruška obuhvaćaju razne patološke uvjete, kao što su bolesti jetre, gdje je smanjena sinteza proteina u jetri, ili diseminiranu intravaskularnu koagulaciju (DIC), koja uključuje nekontroliranu aktivaciju koagulacijskog sustava i potrošnju tog ključnog proteina za stvaranje ugruška.

U ovakvim stanjima rad koagulacijskog sustava je ozbiljno narušen, što može dovesti do opasnih krvarenja ili formacije patoloških ugrušaka. Visoke razine ovog koagulacijskog proteina mogu se također pojaviti kao akutnofazni reaktant u odgovoru na upalu ili traumu, ali pretjerana količina tog proteina u krvi može povećati rizik od stvaranja ugrušaka, što predstavlja zdravstveni rizik zbog mogućnosti blokade krvnih žila.

Dijagnoza i liječenje poremećaja povezanih s proteinom ključnim za zgrušavanje krvi zahtijevaju detaljnu laboratorijsku dijagnostiku, koja uključuje mjerenje koncentracije i funkcionalnosti tog proteina u krvnoj plazmi. U slučajevima kada je potrebno, moguće je primijeniti terapiju zamjene ili antikoagulacijsku terapiju, ovisno o prirodi i ozbiljnosti poremećaja. Zbog svoje ključne uloge u procesu zgrušavanja krvi, redovito praćenje razine ovog važnog koagulacijskog proteina može biti od presudne važnosti za prevenciju i upravljanje mogućim komplikacijama koje proizlaze iz poremećaja u sustavu zaustavljanja krvarenja.

proizvoda u košarici:
Nema proizvoda u košarici

IZABRALI STE OVE PROIZVODE:

    POKLON: Za vas je dostava besplatna!

    Ukupan iznos narudžbe: